TNO roept overheid op te investeren in hightechmegaclusters
Nederland dreigt op technologisch en economisch gebied achterop te raken bij landen als Zuid-Korea, de Verenigde Staten en China die miljarden investeren in belangrijke sleuteltechnologieën, waarschuwt TNO. Om dat te voorkomen roept de onderzoeksorganisatie de overheid op om gericht te investeren in de ontwikkeling van hightechmegaclusters om nieuwe techkampioenen te creëren.

Hightechmegaclusters zijn innovatiehubs waar bedrijven, kennisinstellingen, overheden en investeerders intensief samenwerken aan sleuteltechnologieën zoals quantum, geïntegreerde fotonica en batterijen. Binnen deze clusters krijgen bedrijven toegang tot moderne labfaciliteiten, apparatuur en pilotproductielijnen. Daarmee kunnen ze risico's delen, sneller opschalen en hun wereldwijde concurrentiepositie versterken.
"Nederland heeft sterke ecosystemen en veel hoogtechnologische kennis, maar dat is niet langer genoeg. We moeten nu kiezen voor schaal, focus en samenwerking - en dat brengen hightechmegaclusters. Zonder megaclusters geen nieuwe ASML's", waarschuwt Arnaud de Jong, directeur van TNO High Tech Industry.
Magneet voor investeringen
Megaclusters zijn volgens TNO van groot belang om de Europese doelstelling om 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) te investeren in onderzoek en ontwikkeling (R&D) te halen en de ambities van de Nationale Technologiestrategie waar te maken. Megaclusters trekken volgens de onderzoeksorganisatie private investeringen, kapitaal en internationaal talent aan en versterken het vestigingsklimaat.
"In een wereld die steeds onvoorspelbaarder wordt, groeit tegelijkertijd de noodzaak voor economische en technologische weerbaarheid - niet alleen voor onze concurrentiepositie, maar ook voor onze veiligheid", aldus TNO. Sleuteltechnologieën zijn per definitie 'dual-use', wat betekent dat ze onmisbaar zijn voor zowel civiele toepassingen als defensie- en veiligheidsdoelen.
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee