Is jouw bedrijf eigenlijk wel geschikt voor nieuwe technologie?
Gelijk proberen te profiteren van opkomende technologieën kan een bedrijf een strategische voorsprong opleveren. Maar daarvoor moeten wel eerst een paar essentiële vragen beantwoord zijn, stelde Gartner Analyst Gene Alvarez op een recent IT Symposium/XPO. Hij suggereert een driestapsproces om erachter te komen wat de haalbaarheid is van een innovatiestap.
CIO’s voelen zich vaak verleid om snel in te haken op nieuwe technologische ontwikkelingen. Toch is het belangrijk eerst een grondige afweging te maken tussen de risico’s en de zakelijke waarde. Een van de belangrijke onderdelen daarvan is het maken van een organisatieprofiel. Alvarez verdeelt organisaties in drie verschillende categorieën: pioniers, snelle volgers en laatkomers.
Wanneer je als CIO bewust bent van de categorie waarin jouw organisatie valt, helpt dat bij het bepalen van het juiste moment en de juiste aanpak voor implementatie. In de categorie pioniers zijn de risico’s hoog, maar het potentieel rendement ook hoog. Omgekeerd hebben de laatkomers een beperkt risico, maar is de kans dat de nieuwe technologie strategisch voordeel oplevert ook gering.
Alvarez noemt een aantal stappen om te bepalen welke categorie past:
- Voer interne gesprekken over risicobereidheid: vraag jezelf én je collega’s af hoe de organisatie reageert op verandering? Is er sprake van voorzichtigheid of juist een drang naar experimenteren? Alvarez wijst erop dat het voor een CIO belangrijk is om niet uit te gaan van het eigen beeld, maar actief de perceptie van anderen in de organisatie te toetsen.
- Bepaal hoe vroeg de organisatie technologie omarmt: analyseer eerdere implementaties van nieuwe technologieën: Heeft de organisatie in het verleden nieuwe tools of systemen snel ingevoerd? Of lag de voorkeur bij gebruik maken van bewezen technologie?
- Kijk naar besluitvorming rond innovatie. Geeft het bestuur snel goedkeuring aan investeringen in nieuwe technologie? Is er budget of ruimte voor pilots en experimenten?
Naast het inventariseren van de risicobereidheid van de organisatie, is ook een evaluatie van elke technologische ontwikkeling nodig. Alvarez raadt CIO’s aan te kijken naar:
- Haalbaarheid (feasibility): hoe realistisch en praktisch is het om de technologie in de organisatie te implementeren?
- Zakelijke waarde (business value): Wat levert het gebruik van de technologie potentieel op in termen van bijvoorbeeld geld, concurrentievoordeel, efficiëntie en imago?
Combinaties van lage zakelijke waarde met hoge of lage haalbaarheid kunnen nooit meer dan een marginale winst opleveren. Daarin investeren levert altijd onvoldoende rendement. Technologieën die hoog scoren op waarde en haalbaarheid bieden natuurlijk een sterke startpositie en zouden prioriteit moeten krijgen voor uitwerking.
Zorg dat de organisatie er klaar voor is
Voordat je als CIO groen licht geeft voor zo’n project, moeten wel de randvoorwaarden in de organisatie op orde zijn. Hoe makkelijk een organisatie ook omspringt met innovatie, elke implementatie vereist betrokkenheid en voorbereiding van de mensen binnen de organisatie. Werknemersweerstand is een reëel risico bij nieuwe technologie. Training en verandermanagement zijn noodzakelijk en daar moet wel ruimte voor zijn in de organisatie.
Alvarez benadrukt dat CIO’s drie vragen duidelijk moeten kunnen beantwoorden bij de inzet van nieuwe technologie: Wat? Hoe? Wanneer? Alleen zo wordt bepaald of het om de juiste technologie op het juiste moment gaat, én of die ook daadwerkelijk waarde toevoegt.

Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee