Oud-hoogleraar waarschuwt voor 'controlesamenleving'

“De overheid heeft altijd geprobeerd de toegangen tot netwerken te censureren. Denk aan boekwinkels, universiteiten, televisie, radio en de bioscoopcommissies voor films. Dat kon in veel gevallen omdat de overheid financiële middelen ter beschikking stelde. Maar internet onttrekt zich daar aan.” Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben al wetten die websites op zwart kunnen zetten als auteursrechten worden geschonden, maar daar komt dan nog wel rechterlijke controle aan te pas. Eerder al sloeg ook de digitale burgerrechtenbeweging Bits Of Freedom de alarm over de plannen van Justitie.
Niet alleen de aanbieder van informatie op internet staat volgens de emeritus in de belangstelling van de overheid. Ook zouden - volgens Dommering - overheden de individuele digitale communicatie van burgers steeds meer aangrijpen om de handel en wandel van mensen te achterhalen. “Er is een tendens om overal data te verzamelen. We zijn bezig om een controlesamenleving te worden, als we het al niet zijn'."
Ministerie van Veiligheid is slagroom op de taart
Dommering heeft geen vertrouwen in het huidige kabinet als het aankomt op de privacy van burgers: “Dit kabinet heeft als motto Vrijheid en Verantwoordelijkheid, maar het zou eerder het devies van Veiligheid en Controle moeten dragen. In de Veiligheidsparagraaf van het akkoord wordt privacy ook als een aspect van veiligheid behandeld, niet als een zelfstandig te beschermen waarde. Die afweging is dus van tevoren al gemaakt en tot officieel en gelegitimeerd beleidsdoel geformuleerd. Het oprichten van een ministerie van Veiligheid is symbolisch voor de trend van groeiende controle die al tien tot vijftien jaar zichtbaar is in Nederland. Een eigen departement is de slagroom op de taart.”
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee