En daar is Loes, de Nederlandstalige AI-chatassistent
Jantine Doornbos, een softwareontwikkelaar uit Groningen, bouwde haar eigen chatbot Loes.ai. Het AI-platform, dat een alternatief kan zijn voor ChatGPT of Claude, heeft 12.000 actieve gebruikers per dag (volgens haar eigen berichten), en dat aantal groeit stabiel.
De naam Loes is een afkorting voor Lokale Open Europese Soevereine Ai, vertelt Doornbos in de BNR-studio. De oprichter stoorde zich aan de afhankelijkheid van Amerikaanse en Chinese AI-oplossingen, en daarom besloot ze haar eigen model te trainen. ‘Ik kom bij veel overheden en ik merk hoe stroef ontwikkelingen daar gaan. Dus ik dacht: we kunnen erover blijven lullen, maar we kunnen het ook gewoon gaan bouwen.’
Iedereen mag meedoen
Het model is vergelijkbaar met GPT-NL of Claude, met het verschil dat de data en de weights van Loes.ai openbaar zijn. Op de website kan iedereen ze downloaden. Gebruikers wordt gevraagd om zich te registreren, voor een gebruik van meer dan vijftig berichten per dag is een betaald abonnement nodig voor 18 euro per maand. Het taalmodel wordt niet getraind met de chatgesprekken van gebruikers, benadrukt de oprichter.
Sterke bias
‘We werken altijd op twee sporen naast elkaar: een volledig Europese basis (EuroLLM-22B) en een sterke tegenhanger op een ander type basismodel (Qwen3.5-27B)’, staat op de website van Loes. Het nieuwe taalmodel draait op Europese servers en Loes wordt getraind met Europese waarden. Doornbos: ‘Loes is een vrouw, maar het viel niet mee om de chat zichzelf een zij te laten noemen. Dat was een uitdaging. Dat geeft aan: die bias zit er heel sterk in.’ Om dat voor elkaar te krijgen was Doornbos een paar dagen bezig, ze moest duizenden vraag-antwoordparen in het model invoeren, synthetische data die is gegenereerd door Mistral, om het model te leren dat er ook vrouwelijke identiteiten bestaan.
Capaciteit
Loes voldoet aan de AVG en aan de AI Act. Het initiatief is hard op zoek naar rekenkracht, om Loes verder te trainen. ‘Als iemand capaciteit heeft, meld je’, zegt Doornbos in het radioprogramma.
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee