KPN versnelt opwaardering kopernet

Tijdens de proeven kampte KPN met ernstige leveringsproblemen en haperende IT-systemen, zegt Baptiest Coopmans, lid van de Raad van Bestuur. Nu deze kinderziekten eruit zijn, wil KPN snel meters maken. Aan het eind van het derde kwartaal hadden 460.000 huishoudens glasvezel tot in huis (FttH). In 2012 moeten dat er 1,2 tot 1,3 miljoen zijn. Reggefiber zorgt voor de aanleg van het netwerk en deelt in het financieel risico. Ook worden lokale partijen, zoals woningcorporaties, banken en overheden gezocht als partner.
KPN denkt op de middellange termijn glasvezel in 30 tot 60 procent van alle huishoudens te kunnen brengen. Coopmans zegt onder middellange termijn de periode tot 2020 te verstaan. Om KPN-klanten tot die tijd ook hoogkwalitatieve diensten te kunnen bieden, richt KPN zich tevens op de versnelde aanleg van glasvezel tot de straatkast (FttC) en VDSL-technologie. Op dit moment is FttC in combinatie met VDSL al bij 450.000 aansluitingen mogelijk.
Regionale aanpak
De uitrol van glasvezel pakt KPN regionaal aan. Coopmans zegt een planning te hebben maar deze pas bekend te willen maken wanneer alle vergunningen en contracten zijn getekend. "Gemeenten hebben graag dat voor het openen van de straat verschillende projecten tegelijk worden uitgevoerd. Het gaat om projecten van 10.000 tot 15.000 woningen per keer. In de loop van 2010 zullen we namen van gemeenten geven."
Uit de proeven is gebleken dat binnen 8 tot 10 maanden 30 procent van de huishoudens waar de kabel langskomt, het glas ook daadwerkelijk in gebruik neemt. Wil een project rendabel zijn, moet uiteindelijk zo'n 60 procent van de aansluitingen in gebruik worden genomen. KPN gaat er echter van uit dat wanneer andere aanbieders op het netwerk komen, deze opnieuw een aanzuigende werking krijgen. Bovendien verwacht KPN met gerichte acties onder abonnees die het koperen netwerk blijven gebruiken in plaats van de glasvezel, en onder mkb-ondernemingen, het gebruik van het nieuwe netwerk uiteindelijk tot 60 procent te kunnen uitbreiden.
Landelijke aanpak
De FttC-projecten worden landelijk aangepakt. "Dat kunnen we helemaal zelf doen vanuit onze eigen centrales. Waar we kunnen, gaan we snel aan de slag", zegt Coopmans. De kosten van de FttC-aanpak bedragen enkele tientallen miljoenen euro's. Voor de aanleg van glasvezel bedragen de kosten enkele tientallen miljoenen euro per regio. Volgens Coopmans kan KPN de projecten uit het reguliere investeringsbudget financieren.
Met de versnelde opwaardering van het koperen netwerk naar VDSL, verwacht KPN de concurrentie met de kabel aan te kunnen tot de glasvezel is gelegd volgens de doelstelling van de middellange termijn. Toch biedt de kabel nu al op veel plekken capaciteit die hoger is dan het VDSL- zelfs het glasvezelaanbod van KPN. Coopmans: "Bij de kabel gaat het om geadverteerde snelheden. In praktijk zitten we met VDSL in dezelfde capaciteitscategorie als de kabel."
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee