Windows 8 maakt geen eind aan 'bloatware'

De Signature Upgrade is een vrij onbekende dienst die Microsoft onlangs zonder veel tamtam heeft geïntroduceerd. Klanten kunnen hun Windows-pc daarvoor langs brengen bij de keten Microsoft-winkels die het bedrijf aan het opzetten is. Voor 99 dollar 'verwijdert Microsoft-personeel dan alles wat niet nodig is en installeert het wat wel nodig is voor een snellere, efficiëntere en veilige pc-beleving', zoals de dienst wordt aangeprezen. Dat duurt een of twee dagen. Het is een aanvulling op de lijn Signature pc's die Microsoft via die winkels aan de man brengt, met dezelfde voordelen boven de pc zoals men die vaak in de winkel koopt.
Bloatware veel aanwezig
Ongevraagde software is veel aanwezig op pc's die men aanschaft. Softwareleveranciers sluiten overeenkomsten met de pc-leveranciers om proefversies van hun software of versies met beperkte functionaliteit op het systeem te zetten. Als een pc-koper dan zo'n toepassing koopt, deelt de pc-leverancier in de winst. Voor de gebruikers kan dit welkom zijn, maar de prijs is wel dat die software beslag legt op de schijf en de processor, en dus voor een trager systeem kan zorgen.
De bekende columnist Walter S. Mossberg van The Wall Street Journal heeft een drietal Signature-pc's vergeleken met de uitvoering ervan zoals die in de winkel te vinden is. Mossberg is zeer te spreken over de snelheid en het navigatiegemak van de door Microsoft schoongeschrobte systemen. Wel merkt hij op dat de extraatjes die pc-leveranciers meeleveren, bij gebruikers soms de voorkeur zullen hebben boven het alternatief van Microsoft. Microsoft levert ook het eigen beveiligingsprogramma Security Essentials mee. Dat is gratis, maar niet het beste beveiligingsprogramma op de markt.
Schoonschrobdienst ook voor Windows 8
Het feit dat Microsoft überhaupt een schoonschrobdienst levert, geeft aan dat het zelf ook de bezwaren ziet van het installeren van ongevraagde software op nieuwe pc's. Maar de hoop dat het via de licentievoorwaarden voor pc-leveranciers bij Windows 8 een eind zou maken aan die praktijk, wordt dus niet bewaarheid.
De Microsoft-winkels staan vooralsnog alleen in de Verenigde Staten. In de rest van de wereld is men op eigen vaardigheid - of die van een kennis - aangewezen om de bloatware te verwijderen. Eventueel kan men ook gebruikmaken van een tool als PC Decrapifier.
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee