Uitbreiding stroomnet vertraagt ondanks miljardenimpuls
Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.
Ongeveer 60 procent van de Nederlandse projecten op het vasteland loopt gemiddeld 2,5 jaar achter op schema, meldt TenneT bij het publiceren van zijn jaarverslag. Dat komt volgens de hoogspanningsnetbeheerder vooral door lange vergunningsprocedures en complexe locatiekeuzes en het verwerven van grond.
In 2024 stopte TenneT nog ruim 10,6 miljard euro in het uitbreiden van het elektriciteitsnet. De netbeheerder wil tot en met 2029 43 miljard euro investeren in de netinfrastructuur in Nederland op land en zee.
Versnelling mogelijk
De uitbreiding zal volgens TenneT wel sneller gaan dankzij een vorig jaar gepresenteerd pakket aan maatregelen voor het sneller uitbreiden van het hoogspanningsnet. Dat pakket kan de doorlooptijd van projecten met ongeveer de helft verkorten, aldus het bedrijf.
Ondanks de knelpunten kon de hoogspanningsnetbeheerder vorig jaar ook projecten eerder dan gepland afronden. Het windmolenpark Hollandse Kust (west Beta) op de Noordzee werd vijf maanden eerder voltooid. Ook rondde TenneT twee grote netversterkingen in Zeeland af, een ondergrondse verbinding tussen Goes en Westdorpe en een bovengrondse tussen Borssele en Rilland.
Investeringen in Duitsland
Verder ging TenneT in op de ontwikkelingen rond TenneT Duitsland. In september werd bekend dat drie private investeerders daarin maximaal 9,5 miljard euro steken. Daarnaast liet TenneT vorige maand weten dat de Duitse staat 3,3 miljard euro investeert in de Duitse tak via de staatsbank Kreditanstalt für Wiederaufbau. TenneT verwacht dat beide transacties tegen het einde van de eerste helft van dit jaar zijn afgerond.
De omzet van TenneT steeg in 2025 naar 9,1 miljard euro, dat is 671 miljoen euro meer dan in het jaar daarvoor. De winst voor de aftrek van onder andere belasting nam met ongeveer een miljard toe tot meer dan 2,7 miljard euro.

Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee