Overslaan en naar de inhoud gaan

Duur Apple heeft kostenvoordeel met iPad

In een pas verschenen rapport schrijft Toni Sacconaghi, analist bij financieel onderzoeksbureau Sanford C. Bernstein, dat Apple een kostenvoordeel van minstens 9,75 procent heeft op zijn concurrenten. Dat komt deels door de manier waarop Apple de componenten voor de iPad inkoopt, en deels door zijn distributiemodel.
Carriere
Shutterstock
Shutterstock

Daardoor kan Apple zijn tablet goedkoper aanbieden dan concurrenten als HP, Motorola en Samsung. Ze zijn nauwelijks in staat winstgevend onder de prijs van de iPad te duiken. De goedkoopste iPad kost 499 dollar (in Nederland 499 euro), en dat blijkt voor Apple-begrippen opmerkelijk laag in vergelijking met de tablets die concurrenten de laatste maanden aankondigden.

Meer winstmarge door eigen winkels
De verklaring zit voor een deel in het verkoopmodel. Apple hoeft minder winstmarge af te staan aan distributeurs en winkeliers omdat het een derde deel van alle iPads verkoopt in zijn eigen Apple Stores – vooral in de Verenigde Staten – en in zijn webwinkels. De prijzen zijn daar exact gelijk aan die in andere verkoopkanalen, zodat Apple een groter deel van de winstmarge in eigen zak steekt.

Grote hoeveelheden onderdelen gereserveerd
Daarnaast heeft Apple zijn grote kasreserves gebruikt om, meer dan zijn concurrenten, vroegtijdig grote hoeveelheden onderdelen in te slaan. Ook heeft het veel productiecapaciteit gereserveerd bij contractfabrikanten in Azië. Het gevolg: lagere productiekosten. Concurrenten krijgen intussen te maken met schaarste aan bepaalde componenten zoals aanraakschermen, aldus Sacconaghi. Apple staat ook bekend als een grootverbruiker van flashgeheugenchips.

Ook de toepassing van een grotendeels zelf ontworpen microprocessor, te weten de A4 in de iPad en de A5 in de iPad 2, speelt Apple in de kaart. Analist Sacconaghi schat alleen al het kostenvoordeel van die processors op 2 procentpunt in vergelijking met fabrikanten die een processor ‘van de plank’ kopen bij bijvoorbeeld Nvidia.

Steve Jobs: meeste andere tablets zijn duurder
Niet voor niets maakte Apple-topman Steve Jobs woensdag bij de onthulling van de iPad smalende opmerkingen richting Samsung, HP, BlackBerry (RIM), Motorola en de aanbieders van tablets met Android 3.0 (Honeycomb) in het algemeen. “Zal 2011 het jaar van de naäpers worden? Als we niets zouden doen, een beetje. Maar waarschijnlijk niet, want we hebben niet op onze lauweren gerust”, aldus Jobs.

De Apple-topman doelde op het feit dat de nieuwe iPad 2 ondanks een groot aantal verbeteringen exact dezelfde prijs heeft als de eerste generatie. Wijzend op de prijstabel van de zes iPad 2-modellen zei Jobs: “Nu is het zo dat sommige mensen [concurrenten] zeggen dat ze maar een klein beetje duurder zijn dan wij. Maar als je naar deze matrix kijkt, kosten 5 van de 6 minder dan 799 dollar.”

Dat laatste bedrag is de prijs die Motorola vraagt voor zijn tablet Xoom, met vergelijkbare specificaties als de iPad van 729 dollar. Onderzoeksbureau UBM TechInsights schat de kosten van de onderdelen in de Xoom op 278 dollar, terwijl die van een min of meer vergelijkbare iPad (32 GB, 3G) 245 dollar zijn. De Xoom heeft wel een betere (dualcore) processor, maar met de iPad 2 heeft Apple ook die voorsprong van Motorola weggewerkt.

Gerelateerde artikelen
Gerelateerde artikelen

Reacties

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word abonnee

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in