Overslaan en naar de inhoud gaan

Kabinet past bewaarplicht mondjesmaat aan

April dit jaar oordeelde het Europese Hof van Justitie, dat de Europese richtlijn dataretentie, waarop de bewaarplicht is gestoeld, ongeldig is. Het langdurig opslaan van gegevens over identiteit van afzender en ontvanger, tijdstip en duur van hun communicatie en hun locatie ten tijde daarvan, is een bijzonder ernstige inmenging in het grondrecht van burgers op eerbiediging van hun privéleven, oordeelde het hof.
Business
Shutterstock
Shutterstock

De strijd tegen ernstige criminaliteit en openbare veiligheid rechtvaardigt niet het inbreuk maken op dit recht van mensen waartegen geen verdenking bestaat, aldus het hof.

Intrekking bewaarplicht niet aan de orde

Het kabinet besloot destijds de bewaarplicht niet meteen in te trekken. Het beloofde de Tweede Kamer wel om zich te beraden. Dat denkproces is nu afgerond, en heeft het kabinet geen reden gegeven om de bewaarplicht in te trekken. De Nederlandse wetgeving is rechtsgeldig tot stand gekomen en de uitspraak van het Europese hof verandert daar niets aan, redeneert Opstelten. En de bewaarplicht blijft van groot belang voor bestrijding van ernstige criminaliteit en terrorisme; verdachten komen namelijk niet altijd meteen in beeld, aldus de minister.

Aanpassingen moeten privacy beter borgen

Wel is de uitspraak van het hof voor het kabinet reden tot aanpassingen in de bewaarplicht die de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van burgers moeten verbeteren. Telefoniegegevens kunnen na de aanpassing van de bewaarplicht na zes maanden alleen nog opgevraagd worden bij verdenking van een ernstig misdrijf waar een straf van 8 jaar of meer op staat. De maximumtermijn blijft 12 maanden. Voor minder zware misdrijven wordt de maximumtermijn op 6 maanden gesteld, net zo lang als al het geval was bij internetgegevens.

De officier van justitie krijgt pas toegang tot de gegevens na toestemming van de rechter-commissaris. En aanbieders waarvoor de bewaarplicht geldt, dienen de gegevens op te slaan en te verwerken binnen de Europese Unie, zodat deze voor andere mogendheden niet toegankelijk zijn. Het Agentschap Telecom wordt belast met het toezicht op de naleving van de regels over beveiliging en bescherming van de gegevens, en krijgt het recht deze in te zien. Het kabinet doet nog onderzoek naar de mogelijkheden om de gegevens die worden opgeslagen voor de opsporing en vervolging van ernstige misdrijven, te versleutelen.

Gerelateerde artikelen
Gerelateerde artikelen

Reacties

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word abonnee

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in