Milieukeur EPEAT nu ook buiten de VS in gebruik

Het EPEAT-gereedschap toetst producten aan de hand van 23 verplichte en 28 optionele criteria. De meeste verplichte criteria gaan over de milieukenmerken van het product zelf, sommige hebben betrekking op algemeen bedrijfsbeleid van de leverancier. De criteria zijn ontleend aan IEEE-standaard 1680. Belangrijke eisen betreffen onder meer uitbanning van gifstoffen, ontwerpen met het oog op recycling, verlengde gebruiksduur, energie-efficiëntie, en terugname- en kringloopdiensten.
Voor registratie als EPEAT-product dient een fabrikant in elk geval aan alle verplichte eisen te voldoen. In dat geval wordt een ‘bronzen’ kwalificatie verleend. Als het product daarnaast voldoet aan minstens 50 procent van de optionele criteria mag de fabrikant met het oordeel ‘EPEAT Zilver’ pronken. Minimaal 75 procent van de extra eisen levert een ‘gouden’ label op.
Het register geeft niet alleen aan welke computers het minst milieubelastend zijn, maar ook of specifieke producten in een bepaald land of werelddeel verkrijgbaar zijn. Onder meer Canada, de Europese Unie, China, Japan, Australië, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Mexico zijn vanaf nu in de lijst opgenomen.
Het register bevat inmiddels meer dan duizend producten. Bijvoorbeeld de gemeente San Francisco eist dat alle ingekochte pc’s het EPEAT Gold-label dragen. De waarde van inkoopcontracten die producten met een EPEAT-label voorschrijven bedraagt nu al, zonder de internationale uitbreiding, 60 miljard dollar op jaarbasis. Het EPEAT-systeem wordt beheerd door de Green Electronics Council (GEC), een non-profitorganisatie die is gevestigd in de staat Oregon.
Het systeem werd aanvankelijk gefinancierd door het Environmental Protection Agency (EPA), het milieubureau van de federale overheid, maar bedruipt zich nu met bijdragen van fabrikanten. Tot de deelnemende fabrikanten behoren onder andere Acer, Apple, Asustek, BenQ, Dell, Eizo, Fujitsu, Fujitsu Technology Solutions, HP/Compaq, Lenovo, LG Electronics, NEC Display Solutions, Philips (MMD Taiwan), Panasonic, Samsung, Sony, Toshiba en Viewsonic.
Dossier Green Computing
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee