Overslaan en naar de inhoud gaan

OV-chipkaart eenvoudig te kraken

NOS-verslaggever Jeroen Wollaars en onderzoeksjournalist Brenno de Winter lieten dinsdagavond in het NOS-Journaal zien dat ze het saldo van een anonieme OV-chipkaart simpel konden opwaarderen met behulp van een goedkope kaartlezer en een laptop. Ze konden dat doen doordat sinds kort de Windows-applicatie OVSaldo in omloop is die het manipuleren van de opgeslagen gegevens mogelijk maakt. Met de software kan het saldo van een anonieme kaart tot maximaal 150 euro worden opgehoogd.
Tech & Toekomst
Shutterstock
Shutterstock

Handleiding voor kraak eind deze week gepubliceerd
In 2008 bleek al dat de OV-chipkaart, die is gebaseerd op een MiFare Classic-chip van NXP, een zwakke beveiliging heeft. De gegevens zijn afgeschermd met 80 verschillende sleutels die in een uurtje zijn te kraken. Tot dusver beschikken alleen beveiligingsdeskundigen over de nodige middelen, maar met de nieuwe software is het kraken volgens de NOS en PC-Active “kinderlijk eenvoudig” geworden. Onderzoeksjournalist Brenno de Winter publiceert eind deze week de handleiding voor het kraken van de OV-chipkaart in PC-Active.

Kaartexploitant TLS doet aangifte van fraude
Trans Link Systems, exploitant van de OV-chipkaart, heeft vorige week vrijdag aangifte gedaan van fraude met de anonieme ov-chipkaarten bij het Openbaar Ministerie in Utrecht. Het bedrijf heeft naar eigen zeggen al enige tijd daarvoor gemerkt dat kaarten waren gekraakt en dat het saldo door fraude was verhoogd. Dat meldt persbureau ANP. Trans Link Systems heeft niet ingegrepen omdat het inzicht wilde krijgen in het reispatroon van de fraudeurs, aldus een woordvoerster. TLS benadrukt dat frauderen met de chipkaart “voor iedereen” strafbaar is, aldus de organisatie in een reactie aan PC-Active.

De NOS erkent dat het knoeien met de OV-chipkaart “niet helemaal onopgemerkt” is gebleven. Volgens verslaggever Wollaars heeft TLS aangifte gedaan nadat al drie weken illegaal met de gekraakte kaarten is gereisd. TLS heeft op eerdere berichten over mogelijke fraude altijd gezegd dat een gekraakte kaart binnen 24 tot 36 uur zou worden geblokkeerd. Van de ongeveer 10 kaarten die de journalisten hadden gekraakt, is er echter maar één na 9 dagen geblokkeerd, en dan nog alleen voor reizen per trein. In metro, tram en bus doet de kaart het volgens de NOS nog steeds.

SP-Kamerfractie wil spoeddebat met minister
De Tweede Kamerfractie van de SP, die afgelopen jaren regelmatig ageerde tegen de OV-chipkaart, heeft een van de gemanipuleerde kaarten in bezit. Partijleden reizen er al enkele weken “probleemloos” mee, meldt de NOS. De SP heeft een spoeddebat over de kwestie aangevraagd met minister Melanie Schultz van Haegen (Inftastructuur) en eist dat de OV-chipkaart in de huidige vorm niet verder wordt uitgerold.

Gerelateerde artikelen
Gerelateerde artikelen

Reacties

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word abonnee

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in