Nieuwe gps-satelliet onnauwkeurig

Dat meldt de Wall Street Journal op gezag van woordvoerders van de Amerikaanse luchtmacht.
De door Lockheed Martin gebouwde satelliet maakt als eerste gebruik van een nieuwe burgerfrequentie (L5 genaamd) die is bedoeld voor de toekomstige luchtverkeersleiding in de Verenigde Staten. Naar nu blijkt, storen de L5-signalen andere frequenties die de satelliet gebruikt, waardoor de accuratesse sterk afneemt. Hierdoor is de plaatsbepaling nog maar tot op 6 meter nauwkeurig, terwijl 0,5 meter voor gps gebruikelijk is. Dat zou grote gevolgen kunnen hebben voor bijvoorbeeld navigatiesystemen en locatie-gebaseerde diensten.
De problemen met de satelliet van Lockheed zetten de plannen voor een nieuw netwerk van 12 Boeing-satellieten, die ook van de L5-frequentie gebruikmaken, op losse schroeven. Het project loopt toch al jaren achter op schema en valt honderden miljoenen dollars duurder uit dan gepland. De eerste GPS IIF-satelliet van Boeing zou eind dit jaar, begin 2010 gelanceerd moeten worden. Nu dreigt verdere vertraging voor nader onderzoek naar de interferentie van de L5-signalen.
Intussen werkt Lockheed Martin al aan de volgende gps-generatie. Het bedrijf troefde in mei vorig jaar Boeing af en kreeg een contract ter waarde van minstens 1,8 miljard dollar om een nieuw navigatienetwerk (GPS III) te bouwen. Dit moet rond 2015 operationeel worden.
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee