Intel-software attendeert op dubieuze beweringen

De onderzoekers van Intel in Berkeley (Californië) hebben twee mogelijke toepassingsgebieden voor ogen. Ten eerste kunnen actievoerders met Dispute Finder, in combinatie met een zoekmachine, makkelijker andere bronnen vinden die tegengestelde stellingen verkondigen. In het tweede scenario kan de Intel-software ‘sceptische lezers’ van teksten op internet op het spoor zetten van alternatieve benaderingen.
Dispute Finder geeft een omstreden tekst een roze kleurtje. Wie vervolgens zo’n tekstfragment (‘snippet’) aanklikt, krijgt een pop-upvenster te zien dat een verwijzing naar bronnen met andere gezichtspunten en een korte samenvatting bevat.
Wie sterk het gevoel heeft dat een bepaalde bewering onjuist is, kan in één moeite door grote aantallen tekstfragmenten vinden en markeren die dezelfde standpunten verkondigden. Dat gebeurt op basis van trefwoorden. De Intel-software maakt het verder mogelijk zelf een omstreden stelling toe te voegen.
De gebruiker kan ook bevindingen delen met andere gebruikers van Dispute Finder. Zo is het mogelijk een uitlating die representatief is voor een bepaald standpunt voor te dragen als ‘bewijsmateriaal’, of dat nu is ter ondersteuning van een stelling of juist om het tegendeel aan te tonen.
De software werkt kennelijk alleen met Engelstalige teksten. Zoeken op de term ‘global warming’ leverde wel verwijzingen naar omstreden beweringen op, maar ‘broeikaseffect’ niet.
De bètaversie van DisputeFinder is te downloaden bij de Universiteit van Berkeley: http://disputefinder.cs.berkeley.edu
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee