Overslaan en naar de inhoud gaan

Het opvallendste nieuwsbericht volgens Daan Rijsenbrij

Als ik als personal IT-coach rondkijk in Nederland bij bedrijven en overheidsorganisaties, constateer ik dat er nog steeds een schrijnend tekort is aan IT-vakmensen. Er zijn niet alleen veel en veel te weinig slagvaardige, creatieve architecten, ook in veel andere IT-beroepen is er nog steeds een groot tekort aan vakmanschap.
Maatschappij
Shutterstock
Shutterstock

Hoe kan het dan dat Nederland nog ruim 10.000 werkloze IT’ers rijk is? Zijn deze mensen niet om te scholen? Zijn deze mensen door hun voormalige werkgever(s) niet voldoende in de juiste richting bijgeschoold? Zijn dit soms 45-plussers die vervroegd werden afgeschreven?

Bij een bevestigend antwoord op deze vragen, heb ik nog 3 vervolgvragen:

  • Wie heeft hier zitten slapen?
  • Hebben werkgevers niet tijdig onderkend dat er verschuivingen aan de gang waren in de behoefte aan bepaalde bekwaamheden, mede tegen de achtergrond van offshoring?
  • Hebben ze niet op tijd gezien dat sommige van hun ex-medewerkers wat hun carrière betrof een doodlopende straat in liepen?

‘Master-of-your-own-destiny’ is een uitdagend uitgangspunt van een werkgever richting haar werknemers, maar dat impliceert wel de verantwoordelijkheid dat je als werkgever duidelijk aangeeft voor welke ‘destinies’ je in de toekomst een aantrekkelijke markt ziet. Dat vereist van die werkgever dat hij een duidelijke visie heeft over waar de IT-behoefte naartoe gaat op de middellangetermijn.

In 2009 zijn de grote informaticabureaus flink gekrompen. Was dat vanwege teruglopende orderportefeuilles of was de recessie een welkom argument om je te ontdoen van personeel waar niet voldoende marge op gemaakt kon worden? Trouwens, als er wat minder extern werk voor informaticabureaus is, dan is dat toch een uitgelezen kans om nieuwe vakbekwaamheden aan te leren, bestaande profitabele vakbekwaamheden bij te schaven en nieuwe zaken/halffabricaten te ontwikkelen. Dat heet investeren in medewerkers.

Het komt mij ook vreemd over als ik zie dat sommige van bovenbedoelde informaticabureaus nu weer flink aan het werven zijn. Voorts kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat het bij menig informaticabureau usance lijkt te zijn om bij een overspannen vraag naar IT’ers desnoods ondergekwalificeerde mensen met een onvoldoend langetermijnperspectief aan te nemen om ze na een paar jaar bij tegenvallende marktomstandigheden weer te lozen.

Het zou een mooie taak zijn voor brancheorganisatie ICT~Office om eens grondig te onderzoeken of haar leden niet wat mensvriendelijker kunnen omgaan met hun medewerkers, tegen de achtergrond van een daadwerkelijke langetermijnvisie.

Gerelateerde artikelen
Gerelateerde artikelen

Reacties

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word abonnee

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in