Overslaan en naar de inhoud gaan

Agentschap NADI stelt 40 miljoen beschikbaar voor nieuwe AI-chips

NADI, het Nationaal Agentschap voor Disruptieve Innovatie, stelt in totaal 40 miljoen euro beschikbaar aan teams uit Nederland en Europa om de volgende generatie energiezuinige AI-chips te ontwikkelen. Ook moet het ontwerp van deze chips met kunstmatige intelligentie (AI) worden versneld van jaren naar weken.

Vrouw inspecteert chip
© chipproductie

Het is het eerste programma van NADI sinds de aankondiging van het agentschap op Prinsjesdag door minister Heleen Herbert van Economische Zaken. Met NADI wil het kabinet technologische doorbraken financieren die nu geen geld krijgen van universiteiten of bedrijven. In de Rijksbegroting is 500 miljoen euro voor NADI gereserveerd.

Minder afhankelijk

NADI werkt met het eerste programma samen met SPRIND, het Duitse Federale Agentschap voor Doorbraakinnovatie dat al sinds 2019 bestaat. Met het programma willen de agentschappen Europa minder afhankelijk maken van buitenlandse AI-chips en het energieverbruik van de huidige generatie AI-chips verminderen.

"Europa draait zijn AI grotendeels op buitenlandse chips, terwijl we hier een van de sterkste chip-ecosystemen ter wereld hebben", zegt Beau-Anne Chilla, medeoprichter van NADI. Dat de nieuwste AI-chips nog niet uit Europa komen, ligt volgens haar niet aan een gebrek aan kennis, maar aan een gebrek aan financiering in de vroegste ontwerpfase. In die fase is een startende onderneming vaak nog te risicovol voor investeerders en dat gat wil NADI vullen.

'Krachten bundelen'

"Als Europa de technologieën van de toekomst wil ontwikkelen, dan moeten we samenwerken. Het eerste programma van NADI laat zien dat het kan. Samen met het Duitse SPRIND bundelen we de krachten over grenzen heen om gezamenlijk nieuwe AI-chips te ontwikkelen", aldus premier Rob Jetten.

De aanmeldingsperiode voor het programma loopt van 23 september tot 30 november. Uit de aanmeldingen zullen zeven teams geselecteerd worden, die ieder 2,6 miljoen euro krijgen. Na acht maanden worden de drie beste teams geselecteerd die een vervolgfinanciering krijgen van 7 miljoen euro per team. Naast financiering krijgen de teams ook technische en commerciële begeleiding.

(ANP)

Maak AG Connect jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe Google-functie bepaal je nu zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van AG Connect.

Voeg AG Connect toe aan Google

Reacties

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word abonnee

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in