Overslaan en naar de inhoud gaan

Persoonsgegevens bij gemeenten niet in goede handen

De Inspectie SZW heeft bij steekproefonderzoek vast gesteld dat vorig jaar in 13 van de 80 onderzochte gemeenten gegevens van bekende Nederlanders zijn geraadpleegd, zonder dat hiervoor een goede reden werd gegeven. De inspectie hanteerde voor deze controle een beperkte lijst met 100 willekeurig geselecteerde bekende Nederlanders. In werkelijkheid zijn er enkele duizenden bekende Nederlanders van wie gegevens via Suwinet kunnen worden geraadpleegd.
Business
Shutterstock
Shutterstock

Diplomagegevens en examenresultaten

Gemeenten, UWV en SVB wisselen voor de uitkeringsverstrekking en handhaving persoonsgegevens uit via de applicatie Suwinet. Het gaat daarbij onder meer om inkomsten, uitkeringsgegevens, autobezit en diplomagegevens en examenresultaten.

In een onderzoek door de Inspectie SZW bleken slechts 3 van de 80 aselect gekozen gemeenten te voldoen aan alle 7 getoetste normen. 10 gemeenten voldeden aan geen enkele van de 7 normen. Ruim driekwart van de gemeenten faalt op 4 of meer van de 7 normen.

Klijnsma: falende gemeenten afsluiten

Staatssecretaris Klijnsma zegt geschokt te zijn door de bevindingen van de Inspectie: "Het is onacceptabel dat de informatiebeveiliging rond de gegevensuitwisseling via Suwinet zo slecht op orde is. (..) Het is onacceptabel dat er zonder noodzakelijke reden persoonlijke gegevens van mensen worden bekeken." Verder laat Klijnsma onderzoeken of een tijdelijke sluiting van het leveren van gegevens aan gemeenten via Suwinet mogelijk is.

Volgens Klijnsma moeten de colleges van B&W van gemeenten nu alle prioriteit geven aan het op orde brengen van de informatiebeveiliging. Ze roept gemeenteraden op bij hun colleges te controleren of de informatiebeveiliging ook daadwerkelijk op orde is.

Mogelijk dwangsom voor falende gemeenten

De staatssecretaris heeft inmiddels het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) geïnformeerd over de bevindingen van de Inspectie SZW. Het CBP heeft de mogelijkheid om gemeenten die niet voldoen aan de eisen van de WBP (Wet Bescherming Persoonsgegevens) een dwangsom op te leggen.

Met de VNG wil Klijnsma afspraken maken om een verantwoording over de informatiebeveiliging bij gemeenten te verankeren.

Verder wil Klijnsma dat de Inspectie SZW in de eerste helft van 2015 onderzoekt of de informatiebeveiliging bij gemeenten dan ook daadwerkelijk structureel is verbeterd.


Gerelateerde artikelen
Gerelateerde artikelen

Reacties

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word abonnee

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in