Obama: meer openheid over afluisterprogramma's

Gelekte Powerpoint
Onlangs lekte informatie uit over het spionageprogramma PRISM, waarmee de NSA toegang heeft tot mail-, telefoon- en webverkeer bij grote IT-dienstverleners. Volgens een gelekte Powerpoint-presentatie verleenden negen bedrijven hier hun medewerking aan, al ontkennen zij dit stuk voor stuk. “Als mensen hierover oordelen op basis van deze Powerpoint die is gelekt, dan krijgen ze niet het volledige verhaal”, reageerde Obama vanochtend.
Klokkenluider Edward Snowden verklaarde gisteren in een online chat met lezers van The Guardian dat ‘de waarheid over de afluisterpraktijken van de VS aan het licht zal komen’. Obama stelt echter dat het systeem van geheime dataverzoeken via zogenoemde FISA-rechtbanken al 'transparant' is. Volgens de Amerikaanse president kunnen rechters ervoor zorgen dat dataverzoeken niet worden misbruikt. Sinds 11 september 2001 zijn meer dan 20.000 dataverzoeken ingediend bij FISA-rechtbanken. Daarvan werden er slechts 10 afgewezen.
Commotie temperen
Obama probeerde vorige week de commotie wat te temperen door er op te wijzen dat er geen gesprekken worden afgeluisterd. “De Intelligence-eenheid kijkt naar telefoonnummers en de lengte van de gesprekken. Het gaat niet om namen van mensen en niet om de inhoud. Door te zoeken in de metadata van het verkeer vinden zij mogelijke aanwijzingen die leiden naar mensen die zich bezig houden met terrorisme. Wanneer ze daadwerkelijk willen luisteren naar een gesprek, kan dat alleen met een gerechtelijk bevel.”
Vaag over buitenland
Ook in het interview met CBS verzekerde Obama Amerikaanse burgers dat hun telefoon niet wordt afgeluisterd. “Als je een Amerikaan bent, dan luistert de NSA niet naar je telefoontjes, en zijn je e-mails geen doelwit, tenzij er een individueel gerechtelijk bevel is.” Obama ging niet in op of dit in het buitenland wel het geval is. Hij zei verder nog dat de samenleving moet beslissen hoeveel geheime informatie en hoeveel heimelijke activiteit het wil tolereren.
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee