Apple eist schadevergoeding van klonenbouwer

Begin deze week verzocht Apple de rechtbank om een permanente veroordeling over Psystar uit spreken. Als die wordt toegewezen, moet Psystar stoppen met de verkoop van computers met Mac OS X. Bovendien mag Psystar dan niet langer softwaretools leveren die het mogelijk maken Mac OS op Apple-vreemde hardware te gebruiken. Ook mag de klonenbouwer anderen niet meer “aanzetten” of “helpen” om de auteursrechten van Apple te schenden.
Bovendien eist Apple de genoemde schadevergoeding van 2,1 miljoen dollar (1,4 miljoen euro). Argumenten voor deze claim zijn dat Psystar piraterij bedrijft met de software van Apple, diens kopieerbeveiliging omzeilt en profiteert van de reputatie die Apple heeft opgebouwd. Ook zou Psystar ertoe aanzetten dat anderen hetzelfde kunstje uithalen.
Psystar had zelf Apple ook voor de rechter gedaagd op beschuldiging van monopolisme. Apple zou in zijn licentieovereenkomst een illegale koppelverkoop van hardware en software afdwingen, betoogde Psystar. De rechtbank verwierp deze claim in november 2008.
Uit de stukken die Apple maandag indiende blijkt verder dat Psystar zich al rijk had gerekend met de verkoop van zijn Mac-klonen. In een presentatie voor investeerders uit 2008 staat dat Psystar verwachtte in 2011 “voorzichtig geschat” 1,45 miljoen computers te kunnen verkopen en in het gunstigste geval zelfs 12 miljoen. Ter vergelijking: in boekjaar 2009 verkocht Apple zelf 10,4 miljoen Macintoshes. Om zijn streefcijfers te realiseren had Psystar een laptop op stapel staan van 700 dollar, 300 dollar minder dan de goedkoopste MacBook van Apple.
In de praktijk stelde de handel van Psystar overigens (nog) niet zoveel voor. Een getuige-deskundige becijferde voor de rechtbank dat Psystar tussen april 2008 en medio augustus 2009 minder dan duizend machines heeft verkocht. Van slechts 768 computers viel te achterhalen dat daarop Mac OS X was voorgeïnstalleerd.
Update: de in een eerdere versie van dit bericht genoemde schadeclaim bleek onjuist. Deze fout is in bovenstaande tekst gecorrigeerd.
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee