Het onderzoeksbureau heeft een zogeheten hype-cycle gewijd aan 3D printen. Dat is een grafiek waaruit valt af te lezen in welk stadium bepaalde toepassingen zich bevinden. Aan de linkerkant staan de onderwerpen waarover zeer veel wordt gepraat maar die er eigenlijk nog niet zijn.Dan volgt een dalende lijn, waarmee wordt aangegeven dat de publieke opinie er weinig meer over zegt, maar dat de ontwikkelingen binnenskamers volop doorgaan.
Het laatste deel van de grafiek heeft betrekking op de periode dat de techniek daadwerkelijk in gebruik wordt genomen. Op een gegeven moment is het een alledaagse werkwijze geworden, waar niet veel meer over wordt gepraat. Het duurt nog een jaar of 5 voordat 3D-printen dat stadium heeft bereikt, aldus Gartner.
Marktverkenning
Voor deze hype-cycle hebben de onderzoekers van Gartner een groot aantal betrokkenen geïnterviewd. Het gaat dan om producenten en eindgebruikers. Ook zijn scholen en overheidsinstanties niet vergeten. De groep werd tenslotte aangevuld met een aantal investeerders, zij zijn immers de motor die nieuwe ontwikkelingen mogelijk maakt.
Een veelvoud
Gartner concludeert dat er niet 'een' markt voor 3D-printing is; er zijn er veel meer. Hier wordt onderscheid gemaakt tussen de gebruikte materialen zoals plastic, hars, poeder of metaaldeeltjes. Elk van de printmaterialen is geschikt voor een ander doel en elk van de materialen vereist ook een andere behandeling. Sommige technieken zijn al in gebruik, bijvoorbeeld het ruimtelijk printen van prototypes. Andere staan nog in de kinderschoenen. Onder die laatste categorie valt het 3D-printen van metalen onderdelen.
Reacties
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Word abonnee